ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ներկայացուցիչները մայիսի 10-ին հանդիպել են Ավստրիայի Ազգային խորհրդի Ավստրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը խոսել է երկու երկրների միջեւ առկա բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերությունների մասին, կարեւորել օրենսդիր կառույցների բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության խորացումը, արժեւորել Ավստրիայի խորհրդարանական կառավարման փորձի ուսումնասիրումը:
Խոսելով Եվրամիության անդամ երկրների կողմից Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի մասին՝ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ավստրիայի կողմից փաստաթղթի վավերացումը չի ուշանա:
Զրուցակիցները խոսել են զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության եւ մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունից:
Տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում Վիկտոր Ենգիբարյանն անհրաժեշտ է համարել Երեւանում հայ-ավստրիական գործարար համաժողովի անցկացումը:
Ավստրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի խոսքով՝ Հայաստանը՝ որպես պատմական, մշակութային հարուստ ավանդույթներ ունեցող երկիր, Ավստրիայի համար կարեւոր գործընկեր է: Գուդրուն Քուգլերը  պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ համագործակցության զարգացմանը: Նա նշել է, որ Ավստրիան կարեւորում է Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով համագործակցության խորացումը:
Հայ խորհրդարանականները հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել են ՀՀ արտաքին քաղաքականության գերակայությունները, խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, տարածաշրջանային այլ հարցերի վերաբերյալ:

10 мая представители депутатской группы дружбы Армения – Австрия встретились с делегацией во главе с руководителем группы дружбы Австрия – Армения Национального Совета Австрии Гудрун Куглер.
Приветствуя гостей, руководитель группы дружбы Армения – Австрия В.Енгибарян подчеркнул важность существующего между двумя странами высокого уровня политических отношений, углубления сотрудничества между группами дружбы законодательных структур, изучения опыта парламентского управления Австрии.
Коснувшись процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, руководитель группы дружбы Армения – Австрия выразил надежду, что Австрия не промедлит с ратификацией документа.
Собеседники говорили также о необходимости развития взаимодействия в области туризма, сельского хозяйства и в ряде других сфер.
В контексте развития экономических отношений В.Енгибарян счел необходимым проведение в Ереване армяно-австрийского бизнес-форума.
По словам Гудрун Куглер, Армения как страна с богатыми историческими, культурными традициями – важный партнер Австрии. Она выразила готовность содействовать тесному взаимодействию групп дружбы двух парламентов. Г-жа Куглер отметила, что Австрия придает важность углублению сотрудничества с Арменией в различных сферах.
Армянские парламентарии по просьбе гостей представили внешнеполитические приоритеты РА, затронули Нагорно-Карабахскую проблему, другие региональные вопросы.