ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ներկայացուցիչները մայիսի 10-ին հանդիպել են Ավստրիայի Ազգային խորհրդի Ավստրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը խոսել է երկու երկրների միջեւ առկա բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերությունների մասին, կարեւորել օրենսդիր կառույցների բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության խորացումը, արժեւորել Ավստրիայի խորհրդարանական կառավարման փորձի ուսումնասիրումը:
Խոսելով Եվրամիության անդամ երկրների կողմից Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի մասին՝ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ավստրիայի կողմից փաստաթղթի վավերացումը չի ուշանա:
Զրուցակիցները խոսել են զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության եւ մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունից:
Տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում Վիկտոր Ենգիբարյանն անհրաժեշտ է համարել Երեւանում հայ-ավստրիական գործարար համաժողովի անցկացումը:
Ավստրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի խոսքով՝ Հայաստանը՝ որպես պատմական, մշակութային հարուստ ավանդույթներ ունեցող երկիր, Ավստրիայի համար կարեւոր գործընկեր է: Գուդրուն Քուգլերը  պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ համագործակցության զարգացմանը: Նա նշել է, որ Ավստրիան կարեւորում է Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով համագործակցության խորացումը:
Հայ խորհրդարանականները հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել են ՀՀ արտաքին քաղաքականության գերակայությունները, խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, տարածաշրջանային այլ հարցերի վերաբերյալ:

On May 10, the representatives of the RA NA Armenia-Austria Friendship Group met with the delegation led by the Head of Austria-Armenia Parliamentary Friendship Group of the National Council of Austria Gudrun Kugler.
Welcoming the guests’ visit, the Head of the NA Armenia-Austria Friendship Group Viktor Yengibaryan talked about the political relations, emphasized the deepening of cooperation between the Friendship Groups of the legislative structures and evaluated the study of the experience of Austria’s parliamentary government.
Speaking about the ratification process of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership by the European Union member countries, the Head of the NA Armenia-Austria Friendship Group expressed hope that the ratification of the document by Austria would not delay.
The interlocutors talked about the necessity of the development of cooperation in the spheres of tourism, agriculture and in a number of spheres.
In the context of the development of economic relations Viktor Yengibaryan considered necessary the holding of the Armenian-Austrian Business Forum in Yerevan.
According to the Head of Austria-Armenia Friendship Parliamentary Friendship Group Gudrun Kugler, Armenia as a country with historical, cultural rich traditions is an important partner for Austria. Gudrun Kugler expressed readiness to promote the development of close cooperation between the Friendship Groups of the two parliaments. She has noted that Austria highlights the deepening of cooperation with Armenia in different directions.
At the guests’ request, the Armenian parliamentarians presented the priorities of the RA foreign policy and talked about Nagorno Karabakh problem and other regional issues.